Autoarea Nicoleta Tudor le-a făcut o surpriză frumoasă cititorilor în acest sezon, publicând o poveste minunată pentru Crăciun. „Când îngerul a venit de Crăciun” este o carte perfectă pentru a fi citită de Crăciun sau în preajma lui, aducând o rază de speranță că minunile pot apărea, împlinind chiar și cele mai de necrezut dorințe. Recunosc că pe mine m-a emoționat foarte tare povestea aceasta, dată fiind perioada prin care trec și mi-a prins bine să o citesc chiar azi.
O promisiune de Crăciun
Mihai și Ana se iubesc nespus și sunt fericiți împreună cu fiica lor, Sara. Însă când Mihai pleacă în misiune în Afghanistan, tristețea și îngrijorarea pun stăpânire pe Ana. Pe măsură ce se apropie Crăciunul, Ana și Sara așteaptă cu nerăbdare ca Mihai să se întoarcă acasă, așa cum le-a promis. Asta cu atât mai mult cu cât ziua de naștere a Sarei este chiar de Crăciun.
Dar lucrurile nu sunt întotdeauna așa cum ne dorim sau ne imaginăm. Astfel că Mihai este grav rănit în urma unui atac asupra convoiului militar din care face parte. Vestea o sfâșie pe Ana, prinsă între teama pentru soțul ei și îngrijorarea de a-i spulbera fiicei sale speranța de a-și avea tatăl alături de Crăciun.
Sara înțelege situația și apelează la „trucuri magice” pentru a-și aduce tatăl acasă. Mai exact, își roagă îngerul de Crăciun să facă o minune și să-l vindece pe Mihai. În ciuda grijilor și supărării, Ana, Sara și Maria (mama Anei) se pregătesc pentru sărbători și, cu această ocazie, au parte și de o surpriză din partea părinților din grupa de grădiniță a Sarei.
Când îngerul a venit de Crăciun – o poveste despre speranță, iubire și prietenie
Cartea aceasta mi-a reamintit despre faptul că timpul petrecut alături de oameni dragi este cel mai important și mai frumos dar de Crăciun și în orice altă zi. Orice greutăți și supărări sunt mai ușor de trecut atunci când ai alături familie și prieteni, așa cum vedem și în povestea „Când îngerul a venit de Crăciun”.
Este o poveste tare frumoasă și plină de speranță. Descoperim în ea puterea cu adevărat magică a iubirii și prieteniei, dar și modul în care minunile se pot întâmpla chiar și atunci când ne așteptăm cel mai puțin. O recomand cu drag pentru perioada Crăciunului!

Ar fi fost o lectura perfecta pentru zilele astea de Craciun 🙂
Este perfectă și tare frumoasă!